Page 17 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

184/7/2011 InfoTrend 17

Sudionici okruglog stola.

zultirao je velikim interesom za tu platformu (jedne od najpopularni-jih mobilnoga operativnoga sus-tava - Android Market trenutačno sadržava više od 200.000 ap-likacija) pa smo uvrstili u pro-gram konferencije, predavanja, radionicu i seminar. Android će seminar objasniti proces razvoja programskoga proizvoda mobilne uređaje, od podešavanja razvoj-noga okruženja, razvoja program-

skoga proizvoda, testiranja i ob-jave proizvoda na tržište. Tomislav Bronzin poza-bavio se temom kako povezati mobilne aplikacije s oblakom. Andrej Radinger održao je pre-davanje o složenijim poslovnim aplikacijama za Windows Phone 7, koje se oslanjaju na podatke iz oblaka u pozadini (privatni ili javni).

Razvoj za sve plat-forme iPhone, Wndows Phone 7, Android, Symbian, Badu ili druge mobilne platforme pose-ban je izazov. Flash platforma je skup alata i runtime okolina koji omogućavaju izradbu aplikacija u svijetu poslovnih aplikacija, industriji igara, distribuciji audio-vizualnih sadržaja te izradbi os-talih vrsta interaktivnih sadržaja (za desktop, tablet, smartphone uređaje i potrošačku elektroniku). Na seminaru “Razvoj sa Adobe Flex i Flash platformom” dat će se osnove razvoja i prikazat ćemo i jednostavan način integracije Flash klijentskih aplikacija s

Java i PHP serverskim okolinama (Tomislav Pokrajčić). Na žalost, zbog bolesti predavača nije održana radionica o Adobe teh-nologijama koje omogućuju raz-voj neovisno o platformi (iPhone, Android, Symbian, Badu ili druge mobilne platforme).

Kako bi i na mobil-nim telefonima poslovni korisnici bili produktivni, Google je raz-vio brojne mobilne aplikacije za Google Apps koje omogućavaju da i u pokretu komunicirate, or-ganizirate se i surađujete sa svo-jim suradnicima.

Okrugli je stol bio svakako najzanimljiviji dio dru-goga dana. Moderator je bio

Tomislav Car, a sudionici Luka Abrus, Tomislav Bronzin, Tomi-slav Pokrajćić, Andrej Radinger i Zlatko Stapić. Sudionici su svi odreda vrlo aktivni i imaju ve-liko iskustvo u razvoju mobilnih aplikacija. Zbog toga se rasprava o raznolikosti platformi i cross razvojne tehnologije za mobilne aplikacije zasnivala na konkret-nim iskustvima i preporukama. Konfrontacije (i sitna podbada-nja) dale su živost raspravi te je publika bila više nego zadovoljna što su iskazali i u anketi (možete pogledati anketu na početnoj stra-nici konferencije u repozitoriju na www.case.hr/case23 ).

Poslovno informiranje & Cloud računalstvo

Standardno ICT je podrška obav-ljanju svakodnevnih poslovnih aktivnosti, skladišti podatke i omogućava njihovo korištenje,

no korisnik želi i nestandardi-zirane informacije iz svojega poslovnoga sustava. Implement-acija analitičkih aktivnosti na sustav (OLAP), zahtijeva umijeće čitanja sheme baze podataka i poznavanje postupaka čitanja podataka (SQL). Kako korisnik „gleda“ na podatke u svojem sustavu? Moguće je korisniku ponuditi standardizirani pogled na sve podatke iz baze podataka njegovoga IS-a. Na konkretnome će se primjeru prikazati postupak rješavanja problema optimiza-cije proizvodnoga programa, a u okviru integralnoga sustava up-ravljanja poslovanjem. Za krajnjega koris-

nika Cloud computing predstavlja mogućnost korištenja infrastrukture, podataka i aplikacija iz-van okvira organizacije uz znatno niže troškove. Skupina je predavanja na konferenciji obradi-la mogućnosti kao i ograničenja koja Cloud donosi. Trenutačno Cloud computing prolazi kroz početnu fazu. Miho Pitarević prikazao je postojeće aplikacije na tržištu (npr. Microsoft-ovu objavu dan prije) i druge te je ukazao da Cloud Computing već sada koristimo. No istaknuo je probleme i postavio brojna pita-nja o kojima treba voditi računa. Sigurnost je jedna od brojnih briga mogućih korisnika. Na sastanku na vrhu EU (Cloud Se-curity Alliance CSA) je najavila da će trebati razviti sigurnosti u „oblaku“, osigurati privatnost itd. Pripremaju se nove strategije EU i standardi ISO/IEC, kako bi se osi-gurala neovisnost EU i spriječio gubitak tržišta. U svibnju 2011. EU je počeo savjetovanja o Cloud computing utjecaju na Europu (dio Digital Agenda procesa), tj. radi se Europska cloud computing strategija koju će Komisija pred-staviti u 2012. Ta strategija želi razjasniti zakonske preduvjete raz-voja cloud računalstva u Europi, potaknuti razvoj konkurentnoga europskoga odgovora i zamaha cloud industrije i tržišta, te olakšati uvođenje inovativnih usluga cloud

computinga za građane i poslovne subjekte.

Predavanja koja su sli-jedila prezentirala su korištenje Clouda i pitanje baza podataka koje se nalaze negdje u cloudu. Zbog opsluživanja velikoga broja korisnika, pojavljuju se problemi skalabilnosti i performansi te se sve više razmatraju objektne i NoSQL baze podataka, odnosno reducirani sustavi za upravljanje podatcima (time se pozabavio Damir Vuk te još jedan rad Vlatke Davidović).

Microsoft Windows Az-ure platforma jest svojevrsni novi “globalni” operativni sustav i do-nosi niz novih koncepata za raz-voj aplikacija Cloud računalstva. Predavanje i seminar (Dobriša Adamec) bili su namijenjeni raz-vojnim inženjerima s prikazom razvoja Azure aplikacija i funk-cionalnosti Windows Azure oko-line. Polaznici su seminara prošli korake kreiranja Azure aplikacije, njezino postavljanje na Windows Azure okolinu i praćenje rada Az-ure aplikacije.

Završno se predavanje konferencije odnosilo na virtu-alizaciju u oblaku koja donosi velike mogućnosti za korisnike, bolje iskorištenje IT resursa kroz Cloud computing (Danko Gudelj). U prezentaciji su izložena neka od sigurnosnih rješenja za rad u “oblaku”, a koja ne zahtijevaju dedicirane korisničke resurse te rješenje za zaštitu virtualne okoline. Stvorena je nova gene-racija sigurnosnih rješenja koja iskorištava prednosti virtualiza-cije i rješava specifične opasnosti i probleme koji prijete virtualnim okolinama.

Osim predavanja, zani-mljiva su bila pitanja predavačima i razmjena iskustva s kolegama. Konferencija je završila u ve-drome tonu proglašavanjem naj-boljih predavača, voditelja radi-onica i seminara kao i izvlačenjem dvadesetak nagrada prisutnima. Pokrovitelji konferencije (Citus, FOI, IEEE, Veleučilište u Rijeci) potrudili su se svoje projekte i ponudu prikazati i kroz prateću izložbu.

Ante Polonijo

Tajnik programskog i organizacijskog

odbora CASE

Page 17 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »