Page 22 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

22 InfoTrend 184/7/2011

nude i za pohranu podataka te mrežne usluge sa zaključkom da je uz trostruku replikaciju podataka iste ekonomičnije držati u oblaku, dok su mrežne usluge dva do tri puta jeftinije.

Naravno, ti se odnosi bitno mijenjaju ako je riječ o korisnicima s većom ili manjom vlastitom infrastrukturom, pri čem oni s manjom in-frastrukturom ili start-up tvrtke uštede još i više (povećavaju se inicijalni udjeli troškova napajanja, hlađenja, održavanja). Ima, naravno, i drugih razmišljanja o duljem razdoblju eksploatacije rada stvarnoga računala (pet godina), pravilnom kapacitiranju za točno određenu namjenu te povećanju opterećenja na 60-80%. Kao zaključak nameće se činjenica da usprkos toj preglednoj i jednostavnoj računici svatko ipak treba sam procijeniti isplati li mu se infrastruktura u oblaku (IaaS) ili ne. Zanimljivom se nameće i ekonomija ostalih usluga u oblaku, tj. treba li se zadržati samo na IaaS uslugama ili prihvatiti PaaS te SaaS modele. PaaS modeli, kakvim ih promiču Google App Engine i Mi-crosoft Azure mogu u određenim okolnostima i primjenama biti znatno ekonomičnije nego IaaS usluge. Takve su web-aplikacije koje moraju

Jedanaesta po redu Microsoftova godišnja kon-ferencija i ove je godine održana u slikovitome istarskome gradiću Rovinju. Drugi put zaredom u okruženju nekadašnje tvornice duhana i drugi put u dvojnome izdanju - tehnološku konferen-ciju Windays Technology slijedila je poslovna Windays Business konferencija.

Uobičajene “naj” epitete koje orga-nizatori vole pridjeljivati prije i poslije održavanja teško je poreći - gotovo 1600 sudionika u pet je dana barem jednom prošlo kroz strogo čuvani ulaz u konferencijski prostor i registriralo se na nekoj od RFID točaka smještenih na vratima predavaonica. Time je konferencija svakako opravdala epitet najveće u Hrvatskoj, no je li bila i ostala najbitnija prije svega ovisi o dodat-nim vrijednostima koje je trebala pružiti svojim sudionicima.

S obzirom na to da je gotovo 50% zaposlenih u hrvatskoj IT industriji na ovaj ili onaj način vezano uz Microsoft, ne čudi da ta tvrtka iz godine u godinu uspijeva privući velik broj sudionika usprkos činjenici da se sadržajno sve teže može udovoljiti njihovim raznovrsnim potrebama. Najbolje se je to moglo osjetiti na ovogodišnjoj tehnološkoj konferenciji gotovo u potpunosti posvećenoj “novoj” paradigmi IT in-dustrije - računalstvu u oblaku.

Većina se predavača trudila na ovaj ili onaj način povezati sadržaj svojih izlaganja s računalstvom u oblaku iako to katkad i nije imalo nekoga smisla. Posljednjih se nekoliko godina više nego jasno osjetilo da su urednici sadržaja tehnološke konferencije (prije Luka Abrus, ove godine Tomislav Tipurić) po opred-jeljenju - programeri, jer su sadržaji za tu granu informatičke industrije bogatiji i sadržajno teži. Sistemska se rješenja uglavnom svode na predstavljanje novih beta proizvoda do kojih predavači mogu, zahvaljujući svojemu part-nerskomu statusu, doći nekoliko mjeseci prije nego krajnji korisnici pa se predavanja svode na nabrajanja i opisivanja novih funkcionalnosti.

Duboki ulazak (deep dive) u neke sadašnje ili nešto starije proizvode stvar su prošlosti i nekih prijašnjih WinDays konferencija.

Poslovna konferencija, koja se je terminski nadovezala na tehnološku i kroz dio preda-vanja pokušala zadržati pozornost “tehničara” na poslovnu prob-lematiku i ove je godine održana u partnerstvu s Europapress holdin-gom i sa sadržajnom podrškom veleučilišta VERN. Prema iskušanu receptu - red predavanja, red okruglih stolova, poslovna je kon-ferencija bila primarno posvećena temama kao što su fnanciranje širenja poslovanja, regionalna i globalna ekspanzija te konkurent-nost. Sadržajno - glavne se teme (pa ni poruke) nisu razlikovale od prošlogodišnjih, a umjesto u informatičkome okruženju ta se konferencija mirne duše mogla održati i u sklopu turističkih, far-maceutskih, poljoprivrednih ili brodograđevnih Daysa. Čak ni rasprava predstavnika znanstvenih i obrazovnih ustanova pod na-

zivom „Zemlja (ne)znanja“ u kojoj su sudionici otvorili pitanja izazova upravljanja znanjem kao ključnim elementom rasta i razvoja nije bila ve-zana uz isključivo informatičke znanosti. Interes se stranih ulagača povećava, a međuregionalna trgovina postaje stvarnost, zaključeno je, pak, na “Okruglome stolu vrijed-nomu milijardu kuna”, na kojem su sudjelovali predstavnici investicijskih fondova i fondova rizičnoga kapitala. Ulagači su gladni dobrih pri-lika i kvalitetnih projekata, neovisno o industriji, pa informatičko-telekomunikacijski sektor (ICT) ovdje može biti vrlo zanimljiv, no fondovima će prvenstveno biti zanimljive tvrtke koje se bave

razvojem novih i inovativnih aplikacija i servisa s perspektivom širenja na regionalnome tržištu - a ne toliko uslužnom djelatnošću unutar ICT industrije.

Kada se podvuče crta pod još jedne WinDayse za očekivati je da će i poslije ovogodišnjih Microsoftovih dana biti više za-dovoljnih nego nezadovoljnih sudionika, iako nam organizator ni ove godine nije predstavio (prije uobičajene) ocjene predavanja, predavača i samoga događaja. Hrvatsko IT tržište očito još uvijek ima potrebe za takvim događajima pa će za Microsoft organizacijaWinDaysa, zahvaljujući (pre)visokim kotizacijama i izdašnim sponzori-ma, i dalje ostati - dobar posao u Rovinju.

Dobar posao u Rovinju

Suvremeni podatkovni centri, središta računarstva u obliku, konceptualno se ne razlikuju od nekadašnjih Elektroničkih računarskih centara s mainframe računalima.

Page 22 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »