Page 25 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

184/7/2011 InfoTrend 25

Iako je u početku ideja o računalstvu u oblaku dočekana s određenom do-zom sumnjičavosti, prvenstveno zbog čimbenika nepoznavanja o čem je tu stvarno riječ, globalizacija društva i ekonomije (koja je dovela do svjetske gospodarske krize 2007.- 2009.) zahtijevala je znatno smanjenje troškova informatičke potpore, ali uz još naglašenije zahtjeve za većom dostupnosti, pouzdanosti i tzv. elastičnosti usluga koje IT pruža. Zbog tog je razloga računalstvo u oblaku postalo danas prevlađujući način promišljanja arhitekture, bilo da je riječ o tzv. javnom, privatnom ili hi-bridnom računalnom oblaku.

Što je to računalstvo u oblaku (cloud computing)?

Postoji cijeli niz definicija što je to računalstvo u oblaku (gotovo svaki proizvođač ima svo-ju), no možda jedna od najviše prihvaćenih i najraširenijih je tzv. radna definicija (koja se još uvijek prilagođava) Nacionalnoga instituta za standarde i tehnologije SAD-a koja (u hr-vatskome prijevodu) glasi ovako:

Računalstvo u oblaku je model (plati koliko koristiš) koji, na zahtjev, omogućuje praktičan pristup, putem računalne mrežne, skupu kon-figurabilnih računalnih resursa (mrežama, poslužiteljima, spremištima podataka, aplikac-ijama i ostalim uslugama) koji se mogu brzo pripremiti za upotrebu i staviti na raspolagan-je, uz minimalan napor ili interakciju davatelja usluga

Prema mišljenju autora ta definicija dobro opisuje što je to računalstvo u oblaku i samu bit – IT resursi su na raspolaganju, dos-tupni su, možemo ih zakupiti kada nam trebaju i to sve skupa nitko ne mora odraditi nego se automatski stavlja na raspolaganje.

Opis ulaganja u tradicionalne IT sustave

Kod tradicionalnih sustava (Slika 1.) opterećenje se obično predviđa kao pravac (iscrtano na grafu) koji pokazuje povećanje zahtjeva na resurse kako vrijeme protječe. Kako bi zadovoljili potrebu za IT resursima, u tradicionalne se sustave obavljaju ulaganja koja su više diskretne naravi pa su na grafu

Ekonomski i praktični razlozi zašto nam treba računalstvo u oblaku

Tema:

Računalstvo u oblaku Uzlet u oblake

Sve veća globalizacija te društvena i ekonomska povezanost ljudi s jedne strane, te umreženost računalnih resursa i stanje tehnologije s druge strane, doveli su do promjene načina razmišljanja kada je riječ o arhitekturi i dos-tupnosti informacijskih sustava.

O autorima:

Tomislav Bronzin, mag. ing. el., osnivač je tvrtke Citus. Autor je dvaju patenata s područja ICT-a. Bio je uključen u projektiranje i impleme-ntaciju prvih nekoliko velikih mobilnih rješenja na Microsofto-voj platformi. Nositelj je počasnih titula Microsoft Regional Director, Microsoft MVP te Microsoft Certifed Trainer. Redoviti je predavač na ve-likim Microsoftovim konferencijama u široj regiji. Predsjednik je Hrvatskoga udruženja programera, suosnivač je http://www.mscommunity.net portala te je član upravnoga odbora INETA Europe.

Dobriša Adamec , ing., je Solution Architect u tvrtki Citus gdje radi na razvoju i uspostavi servisno orijentiranih aplikacija. Višegodišnje iskustvo razvojnoga inženjera i rada na izradbi web-aplikacija služi mu kao osnova današnjoj specijalizaciji: .NET platforma, XML i prateći otvo-reni standardi te interoperabilnost aplikacija. Kao jedan od najaktivnijih članova Hrvatskoga udruženja pro-gramera i SQL/Developers zajednice izabran je za člana upravnoga odbora INETA Europe.

Slika 1: Ulaganje i raspoloživi IT resursi kod tradicionalnih IT sustava

Page 25 - infoTrend_184_small

This is a SEO version of infoTrend_184_small. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »